czwartek, 18 kwietnia, 2024
baner-kontaktowy
Strona głównaInwestowanieCo to Bitcoin - jak go kupić?

Co to Bitcoin – jak go kupić?

Bitcoin (BTC) jest tak zwaną kryptowalutą. Środek płatniczy, który nie składa się z banknotów i monet, ale z czysto cyfrowych kodów komputerowych. Najważniejsza ze wszystkich kryptowalut została wymyślona przez użytkownika Satoshi Nakamoto. Nie wiadomo jednak, czy za tą nazwą kryje się osoba, czy grupa. W 2008 roku po raz pierwszy pojawiła się koncepcja Bitcoina, a 3 stycznia 2009 roku powstała sieć Bitcoin.

Jest to zdecentralizowany system płatności, do którego uczestnicy mogą uzyskać dostęp z dowolnego miejsca na świecie za pośrednictwem komputerów, specjalnych pamięci USB lub telefonów komórkowych – wszędzie tam, gdzie mają połączenie z Internetem. Oprogramowanie, z którym pracuje system jest dostępne dla każdego i można je odczytać. W międzyczasie pojawiło się wiele innych kryptowalut, takich jak Ethereum, Litecoin, Ripple, Dash, Monero, Cardano czy Bitcoin Cash, które rozwinęły się po odłączeniu się Bitcoina.

Co to i jak działa Bitcoin?

Każdy, kto chce kupić Bitcoin lub zapłacić z nimi potrzebuje cyfrowego portfela. To jest miejsce, gdzie zakupione Bitcoin są przechowywane. Portfel jest dostępny u różnych dostawców jako wersja desktopowa na własny komputer, jako aplikacje na smartfony oraz jako tak zwany portfel sprzętowy, który może być podłączony do komputera, podobnie jak pamięć USB, i jest uważany za najbardziej bezpieczny.

Portfele te zawierają pewne osobiste kody, quasi numery kont, które mogą być używane do dokonywania płatności elektronicznych za pomocą Bitcoin. Przekazy są dodatkowo zabezpieczone tajnym kluczem prywatnym użytkownika.

Wszystkie transakcje są zapisywane w zdecentralizowanej bazie danych, blockchain. Technologia blockchain ma na celu zapobieganie oszustwom i działa w następujący sposób: każda płatność jest rejestrowana w formie zaszyfrowanej przez sieć Bitcoin i sprawdzana – na przykład pod względem pokrycia. Następnie kilka transakcji jest podsumowywanych na swego rodzaju karcie, która z kolei jest powiązana ze skomplikowanym zadaniem obliczeniowym.

Jeśli uczestniczący komputer sieciowy znajdzie prawidłowe rozwiązanie, proces jest zakończony. W świecie Bitcoin, zapieczętowana karta nazywana jest „blokiem”. Wiele zapieczętowanych kart „odkładanych” jedna po drugiej tworzy łańcuch, z angielskiego: chain”.

Jak działa zakup Bitcoinów?

Bitcoinami można handlować, kupować i sprzedawać przez całą dobę. Obecnie jest to stosunkowo łatwe – w przeciwieństwie do początków istnienia kryptowaluty.

Potrzebne jest prawdziwe konto, na którym przechowywane są złotówki. Rejestrujesz się na platformie handlowej i dostajesz konto handlowe Bitcoin. Następnie są dostawcy, którzy chcą sprzedać ci Bitcoin. Istnieją giełdy, na których kilku sprzedawców konkuruje o cenę, tak jak na giełdach papierów wartościowych. Sposoby zakupu Bitcoinów stały się bardzo zróżnicowane.”

Jak tworzone są nowe Bitcoiny

Za obliczenie poprawnego rozwiązania, co wymaga dużej mocy obliczeniowej komputera, członek sieci otrzymuje w nagrodę nowe Bitcoiny. Nazywa się to „wydobywaniem”, ponieważ poszukiwanie rozwiązania jest tak czasochłonne.

Sieć od początku ustaliła 21 milionów Bitcoinów jako limit, aby uniknąć inflacji. W listopadzie 2020 roku osiągnięto 18,5 mln.

Jak działa bezpieczeństwo w przypadku Bitcoin?

Każdy użytkownik jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo swojego portfela i powinien chronić się za pomocą bezpiecznych haseł, aktualizacji oprogramowania, ochrony przed wirusami i kopii zapasowych.

Nie można płacić całkowicie anonimowo za pomocą Bitcoin, donosi Finanztip. Zwykle członkowie sieci Bitcoin nie mogą wywnioskować konkretnego użytkownika z adresu Bitcoin, ale teoretycznie możliwe jest wyciągnięcie wniosków na temat aktora.

Bitcoin jako środek płatniczy

Serwis płatniczy PayPal wprowadził handel Bitcoinami w USA w październiku 2020 roku. Niektóre duże firmy akceptują Bitcoiny jako środek płatniczy. W Europie nadal prawie nie ma miejsc codziennych transakcji, w których można płacić Bitcoinem.

„Bitcoin nie jest systemem płatności dla mas i, moim zdaniem, nigdy nie będzie.”

Robert K

Czy Bitcoin sprawdza się jako inwestycja finansowa?

Większość ekspertów finansowych odradza inwestowanie pilnie potrzebnych oszczędności w Bitcoiny. Cena Bitcoin jest zbyt silnie dotknięta wahaniami i dlatego inwestycja jest bardzo ryzykowna. Kilka lat temu Bitcoin był wart ponad 20.000 dolarów. Wtedy eksperci mówili, że osiągnie 100 tys. dolarów. Co się stało? Kilka miesięcy później jego wartość wynosiła 4000 dolarów. Wszyscy, którzy w niego wtedy zainwestowali – stracili.

Raz po raz pojawiały się wiadomości, które wywoływały fale spekulacji na Bitcoinie. Przykładem może być zapowiedź prezesa Tesli Elona Muska, że może sobie wyobrazić, iż w przyszłości aktywa Tesli nie będą już liczone w dolarach, ale w Bitcoinach.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -
cvwork-baner

Najpopularniejsze wpisy