Dziedzina oprogramowania użytkowego przeżywa rozkwit. Aplikacje są masowo pobierane, inteligentne oprogramowanie stało się nieodzowną częścią świata pracy, a nawet samochody, lodówki i grzejniki komunikują się ze swoimi użytkownikami za pomocą inteligentnych aplikacji. Za tym wszystkim stoją programiści. To oni są architektami nowoczesności i opracowują nowe lub kolejne programy. Zadania są niezwykle zróżnicowane i obejmują zarówno tworzenie oprogramowania edukacyjnego, optymalizację wyszukiwarki internetowej, jak i tworzenie baz danych czy programowanie robotów przemysłowych.
Perspektywy kariery dla programistów są odpowiednio doskonałe. Nie ma prawie żadnego obszaru w świecie pracy, który mógłby się obejść bez wsparcia IT, a zatem osoby, które tworzą programy i zapewniają ich działanie, są rozpaczliwie poszukiwane.
Ale ci, którzy są poszukiwani, też mają wiele do zrobienia. Tak więc harmonogramy w tym profilu pracy są wypełnione po brzegi, a nadgodziny są również zaprogramowane. W zależności od dziedziny, w której pracuje ekspert, praca zmianowa jest czasem na porządku dziennym. Ale wynagrodzenie nie jest złe, a pracodawcy starają się odciążyć pracowników od stresującej codziennej rutyny, oferując im równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.
Spis treści
Jak zostać programistą?
Programiści zazwyczaj mają wykształcenie informatyczne zdobyte na uniwersytecie lub w akademii zawodowej. Nierzadko absolwenci kierunków inżynierskich lub przyrodniczych znajdują zatrudnienie przy tworzeniu oprogramowania. Nie są to jednak wymogi obowiązkowe.
Istnieją również dobre możliwości:
- Informatyk
- Twórcy oprogramowania
- Inżynierowie oprogramowania
- Architekci oprogramowania
Od 2007 r. w Polsce funkcjonuje również uznawany przez państwo program kształcenia dla twórców oprogramowania matematyczno-technicznego, który rozwinął się z asystenta matematyczno-technicznego. Możliwe jest również połączenie kształcenia z programem studiów licencjackich w zakresie „programowania naukowego”.
Ponadto wiele osób wchodzących na rynek z opóźnieniem zdobywa pozycję programisty. Niezbędną wiedzę zdobyli oni albo w sposób autodydaktyczny, albo na różnych szkoleniach, które są obficie oferowane przez odpowiednie instytucje kształcenia ustawicznego.
Kto poszukuje programistów
Programiści są poszukiwani praktycznie wszędzie, ponieważ wszystkie branże opierają się na aplikacjach informatycznych. Tendencja jest silnie wzrostowa. Dlatego wszystkie drzwi i bramy są otwarte dla programistów: Od tradycyjnego IT, po sektor publiczny, logistykę, opiekę zdrowotną, media, czy instytucje kulturowe. Nie zaszkodzi zrobić rozległe badania, aby dowiedzieć się, jakie możliwości są dostępne. Przecież programiści mogą obecnie wybierać swoich pracodawców.
Ponieważ praca ta jest często stresująca i wymaga dużego zaangażowania, pracodawcy są obecnie przepełnieni ofertami, które przyczyniają się do lepszej atmosfery dobrego samopoczucia w firmie. Przede wszystkim są to ogólne firmy IT, które zdały sobie sprawę, że muszą coś zaoferować swoim pracownikom, aby ich zatrzymać. W przeciwnym razie ryzyko rezygnacji z usług jest wysokie.
Tak więc perspektywy wysokiej jakości zachęt, ofert zdrowotnych, imprez i obiektów sportowych w miejscu pracy nie są złe, zwłaszcza dla programistów.
Ile zarabia programista?
W przypadku stanowiska programisty, odpowiednie doświadczenie w programowaniu jest ważniejsze niż wykształcenie wyższe. Jeśli więc masz duże doświadczenie praktyczne, możesz otrzymać za nie wynagrodzenie. Programiści mogą liczyć na wynagrodzenie na poziomie podstawowym w wysokości od 2800 do 4500 złotych brutto miesięcznie, w zależności od branży. Następujące sektory oferują szczególnie dobre wynagrodzenia:
- Medycyna
- Przemysł motoryzacyjny
- Banki
- Ubezpieczenie
W porównaniu z innymi zawodami w sektorze IT, programiści plasują się na szczycie pod względem dochodów. Programiści z niewielkim doświadczeniem zawodowym, mogą liczyć na zarobki do 60.000 złotych brutto rocznie. Odpowiada to około 5 000 złotych brutto miesięcznie. Programiści z ponad pięcioletnim doświadczeniem zawodowym mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości od 80 000 do 150 000 złotych rocznie, czyli od 6 500 do 13 000 złotych miesięcznie.
Perspektywy dla programistów
Możliwości rozpoczęcia kariery zawodowej pojawiają się dla wielu studentów już w trakcie studiów. Wielu młodych naukowców oferuje usługi firmom jako freelancerzy. Sytuacja, w której obie strony wygrywają: Podczas gdy firmy oszczędzają pieniądze, młodzi specjaliści zdobywają doświadczenie. A na dłuższą metę jest to dla nich warte twardej gotówki.
Ale to tylko jedna z wielu możliwości. Nie ma klasycznej ścieżki kariery dla programistów, ponieważ nie ma jednego dedykowanego programu szkoleniowego. Dla wielu osób rozpoczynających karierę zawodową kontakty z firmami nawiązane podczas praktyk okazują się być główną furtką do zawodu. Inni idą klasyczną drogą starania się o pracę – co ma nie mniejsze szanse powodzenia.
Jacy programiści są najczęściej poszukiwani?
Generalnie poszukiwani są programiści ze znajomością następujących języków programowania:
- Visual Basic for Application (VBA)
- Visual Basic .NET
- C++
- C# (C sharp)
- PHP
- HTML
- CSS
- Java
Brzmi to jak ogromna ilość materiału do udowodnienia w dokumentach aplikacyjnych. Ale niekoniecznie tak jest: Z reguły pracodawcy wymagają jedynie znajomości dwóch odpowiednich języków programowania. I: nauka zmieniła się diametralnie od tamtych czasów.
Współcześni programiści to także rodzaj użytkownika, który ma dostęp do gotowych środowisk programistycznych w większości języków programowania. Dzięki temu tworzenie lub adaptacja oprogramowania oraz jego integracja z istniejącymi systemami jest znacznie łatwiejsza niż jeszcze kilka lat temu.
Inne wymagania niezbędne do wykonywania zawodu to:
- Rozumienie techniczne
- Poczucie logiki
- Znajomość języka angielskiego
Im więcej praktycznego doświadczenia, tym lepiej. Szczególnie osoby rozpoczynające karierę mogą zdobyć punkty, przedstawiając dowody odbycia stażu lub odpowiedniego dalszego szkolenia.
Możliwości rozwoju jako programista
Jako programista nie musisz wcale zajmować się szeroko rozumianym programowaniem. Możesz również m.in. pracować jako:
- Administrator bazy danych: administrator bazy danych (DBA) jest odpowiedzialny za administrowanie systemem zarządzania bazą danych (DBMS).
- Kierownik centrum danych: Kierownicy centrów danych zapewniają sprawne działanie centrów danych, utrzymanie istniejącej infrastruktury oraz regularne aktualizacje. Opracowują również koncepcje mające na celu poprawę standardu technicznego instalacji.
- Przedsiębiorca: Wielu programistów w końcu staje się samozatrudnionymi z własną ofertą usług i prowadzi własną firmę (programistyczną).