czwartek, 18 kwietnia, 2024
baner-kontaktowy
Strona głównaPoradnikPraca dla nieletnich - najlepsze sposoby na zarobek dla nastolatka

Praca dla nieletnich – najlepsze sposoby na zarobek dla nastolatka

Nie masz ukończonych 18 lat, ale chciałbyś zacząć zarabiać? To świetnie, w tym artykule znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Coraz większa część nastolatków, chce zacząć zarabiać. Znajdą się osoby, które szukają pracy tylko na weekendy, ale także takie, które chcą pracować stale lub po szkole. W przypadku każdej z tych osób znajdą się prace, które nie tylko pozwolą zarobić, ale także nauczyć się podstaw opłacalnych zawodów.

Poza tradycyjnymi metodami znajdziesz tu także pracę przez Internet. Jest to metoda, która przez ostatnie lata bardzo się rozwinęła. Zawodów i metod zarobku przez internet jest masa, a co wybierzesz, zależy już tylko od Ciebie.

Czy nieletni może pracować?

Tak, osoby nieletnie mogą pracować, jednak muszą one spełniać pewne warunki. Po pierwsze muszą posiadać wykształcenie co najmniej gimnazjalne i mieć wystawione aktualne zaświadczenie lekarskie informujące, że wykonywana praca nie będzie dla niego zagrożeniem.

praca dla nastolatków

Dodatkowo w przypadku pracy na umowę, pracodawca musi otrzymać zgodę rodziców. Na umowie musi być zawarty czas trwania, miejsce pracy i wysokość wynagrodzenia.

Niestety, praca dla nieletnich obarczona jest wieloma ograniczeniami. Jeżeli więc nie masz ukończonych 18 lub 16 lat, zapoznaj się z poniższą listą, która przybliży Ci, czego nie możesz robić, zatrudniając się na umowę o pracę.

Ograniczenia

Osoby poniżej 13 roku życia – umowy muszą być zawierane w ich imieniu przez rodziców lub opiekunów i nie mogą być zatrudniani do prac wymagających fizycznie.

Osoby pomiędzy 13 a 15 rokiem życia – osoby te, mogą pracować jedynie w placówkach lub na rzecz podmiotu, który zajmuje się działalnością sportową, artystyczną, kulturową lub reklamową. Czas pracy tych osób nie może przekraczać 6 godzin dziennie.

Osoby pomiędzy 16 i 18 rokiem życia – nastolatkowie powyżej 16 roku życia mogą być zatrudniani na umowę o pracę (od 2018 roku 15-latkowie także) a ich czas pracy może wynosić 8h. Czas pracy nie może przekroczyć 8h, a przerwa w pracy powinna trwać co najmniej 14h. W okresie ferii lub wakacji czas pracy wynosi maksymalnie 7h 35min.

Wyżej wymienione ograniczenia mają wpływ jedynie, gdy decydujesz się na pracę na umowę. W przypadku, gdy chcesz rozpocząć swoją karierę pracując w domu, nikt Cię nie kontroluje i możesz pracować ile chcesz. Jest to ogromny plus, ponieważ nie tylko nic Cię nie ogranicza, ale także uczysz się czegoś, na czym możesz oprzeć swój przyszły biznes.

Temat zatrudnienia osób nieletnich

Mimo że może wydawać się, że praca dla nieletnich nie jest tak popularna i ciężko ją znaleźć, tak naprawdę jest zupełnie odwrotnie. Pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają osoby nieletnie, które chcą się czegoś nauczyć i poznać działanie firm. Ponadto, oczekiwania finansowe nastolatków nie są ogromne, co dla pracodawców jest dodatkowym atutem.

Praca dla nieletnich — najlepsze sposoby na zarobek

Poniżej znajdziesz listę sprawdzonych metod pracy dla nieletnich, z których bez problemu możesz korzystać.

1. Afiliacja – idealny start w marketing Internetowy

Od kilku lat, rynek afiliacji zarówno w Polsce jak i na świecie dynamicznie się rozwija. Praca w afiliacji polega na promowaniu i reklamowaniu czyichś produktów w zamian za prowizję od sprzedaży. Jest to idealny pomysł, dla osób początkujących, ponieważ nie tylko możesz w ten sposób nie tylko sporo zarobić, ale także sporo się nauczyć. Znam osoby, które w afiliacji zarabiają kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Wśród tych osób znajduje się jeden chłopak (17 lat), który tworząc strony produktów z sieci partnerskich, zarabia od 2 do 4 tys. zł miesięcznie. Jest to pomysł, dzięki któremu otrzymasz kilka złotych, a może też znajdziesz kierunek, w którym chciałbyś się rozwijać.

Na moim blogu znajdziesz mnóstwo artykułów oraz kurs, w którym dokładnie opisuję, w jaki sposób zacząć przygodę z afiliacją.

2. Praca jako kelner – dobry, niedoceniany zawód

Praca w gastronomii to świetny pomysł dla osób, które uwielbiają kontakt z ludźmi. Podczas pracy jako kelner nie tylko zarobisz, ale także nauczysz się podstaw tego zawodu oraz w jaki sposób rozmawiać z ludźmi. W brew pozorom, praca kelnera jest coraz bardziej opłacalna. Ludzie coraz chętniej udzielają napiwków, a w bardziej prestiżowych restauracjach, z napiwków bardzo często można otrzymać drugą wypłatę.

Pracując w zwykłych restauracjach, które cieszą się dobrą opinią, możesz sporo zarobić. Zdobywając doświadczenie i robiąc kurs kelnerstwa, będziesz mógł szukać pracy w placówkach, które wymagają najwyższych umiejętności i wiedzy.

3. Sprzedaż na Allegro – nauka handlu w praktyce

Do wykonywania tej pracy, wystarczy Ci konto na Allegro i OLX. Metod handlu jest wiele. Najprostszym i tym, od czego powinieneś zacząć, jest kupowanie taniej, sprzedawanie drożej. Możesz celować w praktycznie wszystkie kategorie. Najlepiej jednak jeżeli zaczniesz kupować i sprzedawać coś, na czym się znasz. W dalszych etapach, możesz rozwijać swoją działalność poprzez szukanie nowych przedmiotów, które przyniosą Ci zysk.

Bardziej zaawansowaną techniką, może być sprzedaż afiliacyjna. Jeżeli np. myszka komputerowa kosztuje 210 zł, Ty wystaw ją za 200zł. Kupujący będzie miał szansę kupić ją taniej, a Ty otrzymasz prowizję od sprzedanego towaru.

4. Rzemiosło – tajemnice rękodzieła od najmłodszych lat

Od kilku lat możemy zobaczyć wzrostowy trend, jeżeli chodzi o rękodzieło i wszelkiego rodzaju akcesoria i przedmioty robione własnymi rękoma. Coraz więcej ludzi decyduje się na zakup np. portfela od niewielkiego rzemieślnika zamiast znanej firmy. Bardzo często jakość wykonania jak i same materiały używane przez takie osoby jest znacznie lepsza.

Jest to idealny czas na rozpoczęcie nauki rękodzieła i sprzedaż swoich dzieł w internecie i na różnego rodzaju giełdach.

Tworzyć i sprzedawać możesz praktycznie wszystko: portfele, noże, ozdoby, paski, itp. itd. To, czym chciałbyś się zajmować zależy wyłącznie od Ciebie. Obecnie każdy towar, który jest dobrze wykonany znajdzie swojego nabywcę.

5. Prowadzenie social media – prowadzenie marki się opłaca

Jeżeli prowadzisz fanpage, profil na Instagramie, czy TikToku, bez wątpienia znasz podstawy opieki nad social media. Wystarczy, że się lekko podszkolisz, zrobisz kurs i przeczytasz książkę, a będziesz mógł zacząć pracować jako specjalista social media.

W dzisiejszych czasach praktycznie każda firma posiada profile na Facebooku czy Instagramie. Nie każda jednak ma czas, żeby taki profil prowadzić, a tym bardziej wchodzić w interakcję z użytkownikami. Nie zawsze opłaca się im zatrudniać osobę na pełny etat i tutaj pojawiamy się my. Za np. 400 zł miesięcznie możesz opiekować się i prowadzić social media firm. Dla nich to żaden wydatek, dla Ciebie świetny pomysł, żeby dorobić. Poświęcając 10-20h miesięcznie bez problemu opublikujesz posty i odpowiesz na pytania użytkowników.

6. Montaż audio i wideo – przekuj pasję w pieniądze

Jeżeli całe dnie spędzasz przy komputerze, a Twoją pasją jest tworzenie filmów, spróbuj zamienić hobby w pracę. Zarobki za godzinę jak i za całe zlecenia są bardzo wysokie. Osoby z wysokimi umiejętnościami mogą zarabiać nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.

Jako początkujący montażysta, możesz reklamować się w sieciach dla freelancerów lub pisać do rosnących w szybkim tempie twórców. Jest to świetny pomysł oraz inwestycja w wiedzę, dzięki której możesz znaleźć drogę i zawód w którym chcesz się rozwijać.

7. Programowanie – opłacalny zawód na długie lata

Coraz więcej osób rezygnuje ze swojej tymczasowej pracy na rzecz programowania. Co prawda programiści wciąż zarabiają bardzo dobre pieniądze, ale żeby dobrze zarabiać, poza ogromną wiedzą, trzeba także posiadać sporo doświadczenia.

Istnieje cała masa kursów i tutoriali, zarówno darmowych jak i płatnych, dzięki którym zdobędziesz podstawową wiedzę i pierwszą pracę. Najcięższym etapem jest jednak wybór ścieżki rozwoju. Istnieje mnóstwo języków programowania i wybór tego, który nam odpowiada, jest niezwykle trudny.

Wyżej wymienione metody, to tylko te, które uważam za jedne z najlepszych lub najbardziej przyszłościowe. Możesz też co prawda statystować w filmach lub zostać hostessą, ale nie wydaje mi się, że wybierając te ścieżki, będziesz w przyszłości sporo zarabiać.

Podsumowanie

Praca dla nieletnich jak najbardziej jest możliwa. Co prawda obarczona jest kilkoma ograniczeniami, ale dotyczą one wyłącznie pracy na umowę. W przypadku pracy na własną rękę, przyjmowania zleceń czy rozwijaniu swojej pasji możesz zarabiać bez ograniczeń.

W internecie da się zarobić praktycznie na wszystkim. Wystarczy odpowiednio poszukać i zdobyć widzę, a pomysły nasuną się same. Jedyne, co trzeba posiadać na początku, to chęć rozwoju, samozaparcie i kilka złotych na inwestycję. Nic więcej nie trzeba, praktycznie nic nie tracisz, a zyskać możesz całkiem sporo.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -
cvwork-baner

Najpopularniejsze wpisy