czwartek, 18 kwietnia, 2024
baner-kontaktowy
Strona głównaInwestowanieW co inwestować w 2020 roku? - Najlepsze pomysły na inwestycje w...

W co inwestować w 2020 roku? – Najlepsze pomysły na inwestycje w czasach kryzysu

Nie musisz być bogaty, żeby zacząć inwestować. Tak naprawdę wystarczy mieć kilkaset lub kilka tysięcy złotych, aby zacząć przygodę z inwestowaniem. Praktycznie każdy, kto zaczął poważnie myśleć o inwestowaniu zarobionych pieniędzy, musiał odpowiedzieć na pytanie w co inwestować?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. W zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać i ile pieniędzy posiadasz, Twoja droga inwestowania może mocno się różnić.

W poniższym artykule znajdziesz wskazówki i odpowiedzi na najczęściej pojawiające się w głowach początkujących inwestorów pytania. Dodatkowo przedstawię Ci kilka sposobów i pomysłów na zainwestowanie pieniędzy w trudnych czasach.

Podstawy inwestowania

Jeżeli na poważnie chciałbyś zająć się inwestowaniem lub po prostu szukasz miejsca w którym Twoje pieniądze byłyby bezpieczne, powinieneś zapoznać się z podstawami, dzięki którym decyzje które podejmiesz będą bardziej świadome.

Inwestowanie pieniędzy zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Zapoznanie się z wszystkimi możliwościami i zdecydowanie się na najbardziej opłacalną opcję nie zawsze jest więc najlepszym wyborem. Poniżej znajdziesz kilka kroków, które praktycznie zawsze musisz podjąć przed zainwestowaniem Twoich pieniędzy.

Na co zwrócić uwagę

Wybierając formę inwestowania warto zwrócić uwagę na kilka elementów.

 • Ustal ile pieniędzy chciałbyś i ile możesz zainwestować. Wielu początkujących inwestorów niezbyt rozważnie podchodzi do zarządzania swoim budżetem. Wrzucanie wszystkich pieniędzy w jedną inwestycję nie jest zbyt mądrym wyborem. Na początek skup się na inwestowaniu niewielkich kwot lub powierz swoje pieniądze specjalistom. W ten sposób nie tylko zaoszczędzisz własnych nerwów, ale także będziesz mieć pewność, że Twoim kapitałem zarządza ktoś, kto się na tym zna. Nie zapomnij także o prowizjach.
 • Oszacuj, jak długo ma trwać Twoja inwestycja. Musisz wiedzieć, jak długo jesteś w stanie czekać na potencjalny zysk. Niektóre inwestycje potrafią zwrócić się w ciągu kilku tygodni, inne zaś w ciągu kilku lat. Zwykle, im dłuższy termin zwrotu inwestycji, tym jest ona bezpieczniejsza.
 • Określ, jakie ryzyko jesteś w stanie zaakceptować. Każda inwestycja obarczona jest pewnym ryzykiem. Nie da się tego niestety w żaden sposób obejść. Zwykle, im większe ryzyko, tym większy zysk lub nastąpić on może w najkrótszym czasie. Musisz więc zdecydować, czy wolisz stabilną i bardziej pewną inwestycję, na której zwrot będziesz musiał poczekać kilka lat, czy chciałbyś zaryzykować ale mieć szansę na duży zysk.

Podział inwestycji

Inwestować można na różne sposoby i w różnych miejscach. W zależności od tego jakim inwestorem jesteś, inwestycje można podzielić ze względu na:

inwestowanie pieniędzy

 1. Przedmiot inwestycji
  1. rzeczowe – inwestycja w materialny przedmiot, np. złoto, dom, ziemia.
  2. finansowe – inwestycja w niematerialny przedmiot, np. waluta, akcje, obligacje.
 2. Czas trwania inwestycji
  1. krótkoterminowe – czas trwania inwestycji poniżej 1 roku.
  2. średnioterminowe – czas trwania inwestycji od 1 roku do 5 lat.
  3. długoterminowe – czas trwania inwestycji powyżej 5 lat.
 3. Charakter inwestycji
  1. powiększający kapitał
  2. zachowujący kapitał
  3. dostarczający stały dochód

Wybierz sposób inwestowania

W zależności od tego, czy jesteś osobą doświadczoną, czy dopiero zaczynasz przygodę z inwestowaniem, możesz wybrać kilka dróg. Możesz samodzielnie inwestować swoje pieniądze lub powierzyć to zadanie specjalistom.

W dużych platformach inwestycyjnych znajdziesz doświadczonych maklerów, którzy za drobną prowizję będą inwestować Twoje środki. Nie musisz martwić się o to, że zainwestują oni Twoje pieniądze w pierwszą lepszą walutę czy mieszkanie. Ich praca polega na inwestowaniu pieniędzy a zarabiają na prowizjach od zarobionych przez klientów pieniędzy. Im, tak jak i Tobie zależy na tym, żeby każda inwestycja przyniosła jak największy zysk.

Jeżeli jesteś bardziej doświadczoną osobą lub chcesz na samym początku próbować inwestować nieprawdziwe pieniądze na koncie demo, możesz rozpocząć przygodę samodzielnie.

Nie panikuj

Duża część osób, które zaczynają inwestować na giełdzie, bardzo często poddaje się emocjom. Gdy nagle akcje firmy, czy cena waluty zaczyna drastycznie spadać, w naszym umyśle budzi się myśl, że możemy wszystko stracić.

Gra na giełdzie, to tak naprawdę gra na wytrzymałość i nerwy. Osoby, które łatwo ulegają emocjom i nie mają nerwów ze stali, nie powinny same inwestować dużych sum pieniędzy. Obserwowanie wykresów i patrzenie, jak minuta po minucie cena akcji spada, może spowodować, że zachowamy się nieodpowiednio.

Należy bacznie obserwować rynek, wydarzenia finansowe i polityczne, dzięki czemu będziemy mieli znacznie większą pewność co do naszej inwestycji. Jeżeli cena waluty czy akcji spada, ale za dzień czy dwa ma nadejść duże wydarzenie, które namiesza w danym rynku, nie warto rezygnować i czasami warto zaryzykować. Tak samo dzieje się w odwrotną stronę. Jeżeli wiemy, że wartość inwestycji może w najbliższych dniach znów spać, warto przyjąć na klatę aktualną stratę, niżeli za kilka dni martwić się o to, że straciliśmy jeszcze więcej.

W co inwestować niewielkie kwoty

Zarówno niewielkie, jak i duże kwoty pieniędzy dla różnych ludzi są zupełnie inne. Przyjmę jednak, że niewielka kwota do inwestycji to ok. 5 tys. złotych. Kwota ta, wydaje się nie być astronomiczną sumą, którą większość polaków bez problemu mogłaby poświęcić na inwestycję.

 • Biznes online – z taką kwotą bez problemu możesz otworzyć sklep internetowy lub stronę, która będzie przynosić zysk. Pomysłów jest mnóstwo. O tym jak zarabiać w Internecie możesz znaleźć w moim artykule.
 • Copernic – jest to nowatorski program, który polega na inwestowaniu w farmy fotowoltaiczne. Kupując tokeny zostajesz uprawniony do otrzymywania zysku z przedsięwzięcia.
 • Dom maklerski Finax – nowoczesny dom maklerski, w którym robo-doradca może zarządzać Twoim kapitałem. Analizuje on wiele współczynników i wolny jest od emocji, dzięki czemu wszystkie decyzje podejmowane są wyłącznie opierając się na danych i ich analizie.
 • Kup tanio sprzedaj drogo – w tym budżecie bez problemu znajdziesz przedmioty, które ktoś wystawił wyjątkowo tanio i sprzedawać je drożej. Możesz również kupić coś, co za jakiś czas zwiększy swoją wartość (swego czasu taką inwestycją był maluch). Kupując w serwisach ogłoszeniowych OLX itp. pamiętaj, żeby uważać na oszustów i nigdy nie płacić za przedmioty z góry.
 • Polisy – jest to dość bezpieczna metoda inwestycji, a także wolna jest od podatku od spadków i darowizn oraz istnieje możliwość uniknięcia podatku Belki.
 • Fundusze inwestycyjne – pozwalają one inwestować zarówno niewielkie jak i duże kwoty pieniędzy. Obecnie praktycznie każdy bank umożliwia zakup funduszu inwestycyjnego przez Internet. Jest to dość bezpieczna metoda, z której można zrezygnować w każdej chwili.

W co bezpiecznie inwestować większe sumy pieniędzy

W przypadku gdy posiadasz większy budżet np. 100 tys. złotych, posiadasz szerszy wachlarz możliwości inwestycji. Większe sumy, to jednocześnie większy stres. W poniższej liście zamieszczam sposoby, które są według mnie najbardziej bezpieczne i nie wymagają specjalnych umiejętności czy doświadczenia w danej branży.

 • Własny biznes – nie każdy biznes zrealizujesz posiadając ograniczony budżet, ale większość niewielkich biznesów będzie w Twoim zasięgu. Posiadanie własnego biznesu zapewni nie tylko stały dopływ gotówki, ale także możliwość jego rozwoju. O najlepszych pomysłach na biznes pisałem w tym artykule.
 • Nieruchomości – jeżeli posiadasz większy budżet, który pozwala na zakup nieruchomości, zastanów się nad tym. Wiele osób posiada znajomości, dzięki którym zakupują mieszkania w niewybudowanym jeszcze bloku. Później sprzedają wybudowane już mieszkania za ceną o kilka procent wyższą. Możesz też kupować stare mieszkania, za niewielką ceną czynić je bardziej atrakcyjnym i sprzedawać je za nieco wyższą cenę.
 • Franczyza – obecnie bardzo dużo większych firm oferuje możliwość nawiązania współpracy i działania w modelu franczyzowym. W przypadku tego biznesu, musisz jedynie posiadać kapitał i mieć głowę na karku. Resztą zajmie się wybrana przez Ciebie firma. Katalog firm, które oferują franczyzę, możesz sprawdzić tutaj.
 • Lokaty bankowe – obecnie lokaty bankowe są coraz mniej opłacalne. Nie tylko ze względu na spadające oprocentowanie, ale także na limit pieniędzy, które mogą być na lokatę wpłacone. Jest to jednak najbezpieczniejsza metoda, która pozwala praktycznie całkowicie uniknąć możliwości straty.

Podsumowując, w co warto inwestować?

W zależności od tego, jaki budżet posiadamy, co chcemy osiągnąć i jak szybko chcemy aby nasza inwestycja się zwróciła, istnieje wiele metod, dzięki którym pomnożymy nasz kapitał.

Wiele początkujących osób zbyt pewnie podchodzi do inwestowania i niezbyt rozważnie zarządzają swoim budżetem, co często kończy się jego utratą. Przed rozpoczęciem inwestowania musisz uświadomić sobie, że tak naprawdę zminimalizowanie utraty a nie maksymalizacja zysku zapewni Ci długoterminowy stały przychód.

To chyba tyle z mojej strony, mam nadzieję, że przedstawiony przeze mnie artykuł przybliżył Ci, na czym polega inwestowanie i jak rozpocząć z nim przygodę. Jeżeli masz jeszcze jakiś ciekawy pomysł, którym chciałbyś się podzielić, zapraszam do sekcji komentarzy, gdzie chętnie podyskutuję na ten temat.

 

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -
cvwork-baner

Najpopularniejsze wpisy